ШКОЛА ЗА ОСНОВНО ОБРАЗОВАЊЕ ОДРАСЛИХ

“РАДНИЧКИ УНИВЕРЗИТЕТ”

ПРИШТИНА У ШТРПЦУ

адреса
Школа за основно образовање одраслих
"РАДНИЧКИ УНИВЕРЗИТЕТ"
Приштина у Штрпцу 

Штрпце бб

Telefon i E-mail

telefon :
0290 / 70 - 057
e-mail :
soooradnickiuniverzitet.strpce@gmail.com

Мени

Предмети

Дигитална библиотека

ПРОГРАМ ОБРАЗОВАЊА И ВАСПИТАЊА

Правилник о наставном плану и програму основног образовања одраслих који се остварује по моделу функционалног основног образовања одраслих : Закон о образовању одраслих („Службени гласник РС“ , број 55/13 од 25.06.2013.) и по новом Правилнику о наставном плану и програму („Просветни гласник РС“, број 13 од 29.09.2013. ).

Основно образовање одраслих је конципирано и остварује се по моделу функционалног основног образовања одраслих (у даљем тексту: ФООО). Оно омогућава доступност и сврсисходност основног образовања популацији одраслих. ФООО је организациона и програмска целина у систему формалног образовања у којој одрасли стичу основно образовање примерено њиховим потребама, могућностима учења и потребама тржишта рада. На овај начин се обезбеђује да основно образовање буде у функцији унапређивања остваривања исхода основног образовања потребних одраслима за унапређивање квалитета личног и породичног живота, већу социјалну укљученост и запошљивост. Међуресорном подршком на националном и локалном нивоу, путем одговарајуће расподеле одговорности, обезбеђује се највећи могући обухват одраслих основним образовањем.

              Основно образовање одраслих, по моделу ФООО, траје три године и остварује се у три циклуса у трајању од по годину дана. У првом циклусу стичу се основе функционалне писмености, у другом и трећем – основе општег образовања . Организациони облик рада у остваривању Наставног плана и програма основног образовања одраслих је редовна настава која је прилагођена потребама и могућностима одраслих (настава у блоку, за време викенда, вечерња настава, сезонско и дневно прилагођавање њиховим потребама). Прилагођавање се односи и на дужину трајања часа од 30 минута. Уважавање специфичности потреба различитих циљних група остварује се: приликом уписивања у школу, организовањем одељења одраслих, тако да је 15 оптималан број за похађање редовне наставе, индивидуализацијом у начину остваривања процеса учења и наставе.

У зависности од својства (запослен, незапослен), категорије (млађи и старији узраст, пол, друштвено осетљива група и сл.) и индивидуалних потреба, одрасли има могућност  да након завршетка ФООО настави са стицањем других облика стручног образовања, односно средњег образовања.  (Извод из Правилника о плану и програму образовања одраслих од 06.09.2015.)