ШКОЛА ЗА ОСНОВНО ОБРАЗОВАЊЕ ОДРАСЛИХ

“РАДНИЧКИ УНИВЕРЗИТЕТ”

ПРИШТИНА У ШТРПЦУ

адреса
Школа за основно образовање одраслих
"РАДНИЧКИ УНИВЕРЗИТЕТ"
Приштина у Штрпцу

Штрпце бб

Telefon i E-mail

telefon :
0290 / 70 - 057
soooradnickiuniverzitet.strpce@gmail.com

Мени

Предмети

Дигитална библиотека

ЦИЉЕВИ ОБРАЗОВАЊА И ВАСПИТАЊА

Циљ програма ФООО као развоја општих исхода кроз остваривање исхода предмета и модула захтева посебно организован и континуирано вођен процес учења и праћење напредовања одраслих. Оваквом захтеву најпримеренија је редовна настава као организациони облик образовања у којој је једино могуће да индивидуално учење и учење са и у групи буде обезбеђено применом различитих метода интерактивне наставе. То су разлози због којих је потребно да се развија посебан наставни материјал за одрасле који ће да пружи подршку таквом облику учења. Материјали за наставу и учење одраслих, за остваривање дефинисаних општих исхода и исхода предмета и модула могу бити различити од групе до групе одраслих и из године у годину и у различитим локалним и етничким заједницама. Кључни принцип остваривања програма свих предмета и модула у ФООО је функционализација, па се материјал за одрасле, као основно дидактичко средство за остваривање наставног процеса, креира тако што се садржаји програма обрађују на материјалима и уз примену метода које највише одговарају потребама одраслих, њиховом искуству и предзнањима, различитим годинама старости, интересовањима, могућностима брзине напредовања у учењу, професионалним интересовањима или пословима које обављају. Захтев за овако потребном високом индивидуализацијом процеса учења у настави ФООО за последицу има да одговарајући потребан материјал за наставу и учење обезбеђује предметни наставник уз сарадњу самих одраслих, андрагошког асистента и стручног сарадника. Водич за наставника садржи упутства о изради материјала за учење одраслих и демонстрационе примере за сваки тип и врсту потребног материјала, а не комплетан материјал за одрасле потребан за реализацију целокупног наставног процеса.

Општи циљ ФООО јесте: стицање и унапређивање знања, вештина, вредности и ставова неопходних за проактивно и конструктивно решавање проблема и суочавање са изазовима у свакодневном животу, унапређивање породичних и личних услова живота, обављање једноставних послова и адекватно поступање у радним ситуацијама и радном окружењу, даље образовање и активно учешће у друштвеној заједници.